Jdi na obsah Jdi na menu
 


Triky

7. 9. 2010

Už to vypadá, že smeč dopadne na parkety, když vtom strčí soupeř raketu za záda či mezi nohy a neočekávaně míček odvrátí. Je úplně jasné, že bude soupeř hrát kraťas křížem na síti, když vtom najednou letí míček po čáře do zadního rohu. Stalo se vám někdy něco podobného? Byli jste obětí vydařené finty, zakrývaného úderu a herní inteligence protihráče. Prohlédněte si některé klasické finty v podání světové špičky: Petera Hoega Gadeho, Lin Dana anebo Kennetha Jonassena a nechte si poradit, jak na ně.

Klasické triky Petera Hoega Gadeho


Jen málokdo asi nezná klasický trik evropského mistra. Více o něm i jeho forehandové verzi najdete v našem dřívějším článku Peter Hoeg Gade: kouzelné zápěstí dánského šampiona.

 


V zápase Mistrovství světa 2006 Gade takto vyškolil japonce Shoji Sata: přesvědčivě naznačil pohledem i pohybem ruky křižný kraťas a na poslední chvíli zápěstím poslal míček do zadního rohu. Tento úder je unikátní a Peter Gade ho má ve velké oblibě – až se hovoří o tom, že jde o jeho "trademark shot" – tedy že na něj má ochrannou známku. Prohlédněte si jeho "krizovou" verzi:

A aby Gadeho nebylo málo, podívejte se, jak přechytračil svého protivníka hned nadvakrát: nejprve naznačil lob po lajně, aby na poslední chvíli zahrál křížem, a když se rozhozený protivník ještě teprve sbíral ze země, "dorazil" ho překvapivým lobem:

 

Triky v podání mistrů: Lin Dan kouzlí forehandem
Peter Hoeg Gade není samozřejmě jediný, kdo dovede čarovat se zápěstím. Lin Dan v utkání proti Kennethu Jonassenovi předvedl magický forehand: nejprve si počkal na pohyb soupeře a přehodil ho křížem do zadního rohu, a hned vzápětí si Jonassena "vychutnal", když místo drivu či kraťasu po lajně strhnul zápěstí a poslal míček křížem:

Je to těžší, ale zatajené údery lze uplatnit i ve čtyřhře. Nádherně si soupeře podal dánský deblista Jens Eriksen. V těžké výměně na síti se mu podařilo nejen nezvednout, ale zadržením rakety počkat, až soupeř odskočí do backhandu – a poslat míč na druhou stranu:

A na závěr malá třešnička: Gade není v souboji triků zdaleka vždy na vítězné straně. Podívejte se, jak si ho vychutnal Lee Chong Wei. Světový hráč číslo 1 se dostal včas k síti do backhandového rohu a s raketou nahoře si mohl dovolit úsměv a heslo z titulku tohoto článku: "Pojď sem – kam jdeš?"

Peter Hoeg Gade je nade vší pochybnost hrající badmintonovou legendou. Třiatřicetiletý Dán je nejvýše postaveným Evropanem na světovém žebříčku a prakticky jediným hráčem, který je schopen dlouhodobě konkurovat asijské špičce a porážet i ty nejlepší. Někteří z vás možná narazili na video s klasickou "Gadeho fintou" z backhandového předního rohu. Pro dánskou televizi Peter později úder vysvětlil a ukázal i těžko uvěřitelnou variantu ve forehandu. Podívejte se, jak tento spektakulární zakrývaný úder hraje Gade, a nechte si poradit, jak na něj.

Tuto variantu klamavého úderu použil Peter Hoeg Gade v soutěžním zápase. Důležité pro úspěch tohoto triku je:
- dostat se k míčku co nejvýše na síti, abyste měli čas naznačit falešný úder
- držet raketu volně v prstech a uvolnit také zápěstí
Jak na to: naznačte vysoko vytaženým zápěstím kraťas po lajně (nebo krátkým švihem směrem vzhůru lob po lajně), nechte si míček spadnout níže a hrajte se zápěstím zkrouceným dovnitř kraťas křížem (míček udeří forehandová strana výpletu)
TIP: při naznačení kraťasu po lajně mířte na míček nikoli výpletem, ale prostředkem rakety. Dosáhnete tak lepšího úhlu pro křížový kraťas (budete moci míček zahrát skoro kolmo).

Pro dánskou televizní stanici Extra Bladet o něco později Peter předvedl rozbor svého triku a také jeho forehandovou variantu. Ta je mnohem obtížnější, protože vyžaduje ohnout zápěstí opačným směrem, což je fyziologicky prakticky nemožné. Klíčem k úspěchu je tedy úplné uvolnění rakety v prstech.

Pocit, kdy se povede vydařenou fintou soupeře doslova "vykoupat", miluje asi každý badmintonista. Naučit se zakrývané údery ale mnohdy není snadné. Nechte si poradit od špičkového čínského trenéra - Lee Jae Bok vás naučí, jak soupeře vycukat směrem dozadu, poslat k čáře... a potom zahrát křížem.

Dvojí falešný úder – a překvapení na závěr

Úder, který Lee Jae Bok ve svém videu předvádí, je skutečně "vyšší dívčí" – jedná se totiž hned o dvojí faleš. Cílem je u sítě soupeře přesvědčit nejprve, že se chystáte hrát kraťas. Pak naznačíte lob po lajně – ale ve skutečnosti zahrajete kraťas křížem. Tato dvojí finta vyžaduje samozřejmě, abyste byli u míče co nejdříve a měli čas provést falešné akce. Dalším zásadním požadavkem je pak schopnost rychle pracovat s raketou v prstech a uvolněné držení.

Sledujte video, kde Lee Jae Box předvádí dvojí fintu z backhandové strany:

Při provádění úderu je potřeba se soustředit na několik zdánlivých maličkostí. První naznačení se provádí tak, že hráč nachystá zápěstí co nejvýše a raketu před sebe tak, jako by chtěl hrát naražený kraťas. Toto naznačení je třeba provést s výrazným předstihem, aby si soupeř povšiml, co se chystáte hrát.

Druhým krokem je "vycukání" soupeře směrem dozadu. K němu stačí jediné: prudce klesnout zápěstím i raketou směrem dolů. Tento pohyb připomíná nápřah na lob po lajně a soupeře přesvědčí, že míč půjde dozadu. Okamžitě po tomto druhém naznačení pak musí následovat skutečný úder – kraťas křížem, provedený přetočením předloktí.

Lee Jae Bok zdůrazňuje, jak důležité je vnímat načasování jednotlivých fází úderu. Pokud byste si při jeho provádění počítali do tří, nebude to jedna – dva – tři, ale spíše: jedna.... dvatři. První falešný úder musí být patrný co nejdelší dobu, aby soupeře přesvědčil. Cuknutí raketou směrem dozadu prudké, aby se soupeř v pohybu zarazil – a navazující skutečný úder co nejrychlejší, než se stačí vzpamatovat...

Jde to i z forehandové strany

Úplně stejnou fintu pochopitelně můžete hrát i z forehandové strany: opět začíná dlouhým a výrazným naznačením kraťasu po lajně, prudkým stažením rakety a skutečným úderem, kterým je kraťas křížem. Podívejte se, jak hraje tuto variantu dvojí finty Lee Jae Bok:

Dvojitá finta, kterou badmintonové veřejnosti ve svých tréninkových videích představil Lee Jae Bok, je opravdu labužnický úder. A tak se na závěr patří varování: nezkoušejte se naučit tento úder dříve, než budete ovládat základní techniku křižného kraťasu i lobu. A když se vám podaří je zvládnout, stejně nehrajte tuto fintu příliš často – jednak si na ni soupeři po čase zvyknou, jednak při ní zahráváte míč níž, než byste museli.

Resumé: na síti hrajte nahoře, jednoduše, a tu a tam jako vzácné koření badmintonové hostiny můžete přisypat tuhle krásnou dvojnásobnou fintu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář